World Games: 10 dyscyplin na 10 dni igrzysk sportów nieolimpijskich
Od piątku 21. lipca przez 10 dni Wrocław będzie sportową stolicą świata. Nie przyjedzie co prawda Usain Bolt, ale z pewnością nie zabraknie nowych bohaterów. Wszak będą to World Games czyli światowe igrzyska sportów nieolimpijskich. Przedstawiam więc jak poruszać się w gąszczu dyscyplin, o istnieniu niektórych na pewno nie miałeś pojęcia.
21. lipca – ultimate frisbee (latające dyski)
Aby dobrze wejść w igrzyska sportów olimpijskich, na początek proponuję całkowicie odjechany sport, który w życiu nie pomyślałbyś, że może być dyscypliną sportową i mieć przepisy dot. jej uprawiania. A jednak w ultimate frisbee gra się już od początku lat 70-tych ubiegłego stulecia. Sport ten wymyślili Amerykanie. Najpierw Walter Frederick Morrison w latach 50-tych XX wieku zaczął rzucać metalową brytfanką do tortu, a pod koniec następnej dekady grupa licealistów piszących do gazetki szkolnej wzięła sobie za zadanie wymyślenie nowej gry do wspólnego spędzania wieczorów. Rozwinęło się to do tego stopnia, że obecnie w Stanach sport ten uprawia około sześciu milionów ludzi, mają tam oczywiście ligę i są mistrzami świata zarówno w rywalizacji kobiet, mężczyzn i drużyn mieszanych.
We Wrocławiu rywalizować będą drużyny mieszane. W turnieju zagra tylko 6 drużyn, wśród nich Polska. U nas sport ten uprawia około tysiąca osób w 50 klubach. Nieźle, nie? Trudno jednak liczyć, że postawimy się najlepszym zespołom na świecie. Mimo to warto zobaczyć o co w tym frisbee „lata”.
Zasady gry:
- Boisko ma wymiary 100 metrów na 37 metrów.
- Strefy punktowe końcowe mają po 18 metrów długości.
- W każdej drużynie jest po siedmiu zawodników.
- Drużyna atakująca może podawać dysk w każdym kierunku.
- Zawodnik, który złapie dysk, musi jak najszybciej się zatrzymać.
- Tylko jeden obrońca może bronić osoby z dyskiem – pozostali obrońcy muszą być przynajmniej 3 metry od niej.
- Osoba z dyskiem ma 10 sekund by podać go dalej. Obrońca, który ją kryje, liczy do dziesięciu.
- Strata posiadania następuje, gdy dysk nie zostanie złapany, uderzy w ziemię, wypadnie na aut, zostanie przechwycony lub zbity w locie. Obrona staje się w tych sytuacjach atakiem i może od razu podnieść dysk i rozpocząć atak.
- By go zdobyć trzeba tak podać dysk, by osoba z drużyny atakującej złapała go w strefie punktowej przeciwnika.
- Nie ma sędziów! Kiedy jeden z graczy uzna, że przeciwnik go sfaulował, powinien natychmiast głośno powiedzieć „faul”. Gra zatrzymuje się, a zawodnicy uczestniczący w spornej sytuacji próbują razem ustalić, co zaszło. (na podstawie www.frisbee.pl)
Informacje o turnieju:
- Bilety: 15 zł
- TV: 9-14 Polsat Sport News; 15-20 Polsat Sport Extra
- Dni rozgrywania dyscypliny: 21-23 lipca
22. lipca – wspinaczka na czas
Wspinaczka na czas po raz ostatni rozgrywana będzie podczas World Games, ponieważ już w 2020 roku będzie w programie igrzysk olimpijskich w Tokio. My, Polacy, powody do zadowolenia mamy jeszcze większe. Mistrzem świata oraz mistrzem Europy jest Polak – Marcin Dzieński. Wystartuje on we Wrocławiu! 15 metrów pod górę po pionowej ścianie wbiega w około 6 sekund! Po prostu trzeba to zobaczyć!
Informacje o turnieju:
- Bilety: 20 zł
- TV: 14 – eliminacje (Polsat Sport Extra), 17:30 – finały (Polsat Sport)
- Dni rozgrywania dyscypliny: 22. lipca
23. lipca – wyścigi na wrotkach
Najtańsza ze wszystkich dyscyplin podczas World Games (nie licząc darmowych sportów wodnych na Odrze). Szczerze mówiąc, nie rozumiem dlaczego? Przecież szybkość i rywalizacja ramię w ramię zawsze są jednymi z największych argumentów przyciągających kibiców na sportowe areny. Może organizatorzy chcieli w ten sposób dodatkowo zmotywować do przyjścia na nowy tor wrotkarski, oddany jako do użytku miesiąc przed zawodami? Nie wiem, ale mnie nie trzeba było przekonywać do zakupu biletów. Od początku wiedziałem, że pójdę zobaczyć wrotki!
Rywalizacja będzie toczyć się w dziewięciu konkurencjach na torze owalnym oraz w torze ulicznym. W jednym jak i drugim przypadku będą sprinty, wyścigi punktowe oraz długodystansowe. Tor owalny: 300m, 500m, 1000m, 10 km na punkty, 15 km na czas. Uliczny: 10 km na punkty, 20 km, 200 i 500 m. Największą gwiazdą będzie wielokrotny mistrz świata Belg Bart Swings, który w sezonie zimowym ściga się na łyżwach. W sezonie 2012/13 na torze lodowym zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 1500 metrów. Lepszy od niego był tylko Zbigniew Bródka.
Informacje o turnieju:
- Bilety: 5 zł
- TV: 9-12 Polsat Sport News
- Dni rozgrywania dyscypliny:
Tor owalny 21-23 lipca
Tor uliczny: 24-25 lipca
24. lipca – futbol amerykański
To nie jest stała dyscyplina podczas World Games. W tym roku została zaproszona przez Wrocław, głównego organizatora, jako konkurencja pokazowa. I trudno się dziwić, bo Wrocław to stolica polskiego futbolu amerykańskiego. Miejscowy klub Panthers jest dwukrotnym z rzędu mistrzem Polski, a także zeszłorocznym zwycięzcą europejskiej Ligi Mistrzów w futbolu amerykańskim. Drużyny ze stolicy Dolnego Śląska zdobyły do tej pory 14 medali mistrzostw Polski, czyli Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. W latach 2010-11 finały rozstrzygały się w konfrontacji ekip The Crew i Devils Wrocław.
Znajduje to odbicie w powołaniach do reprezentacji. Na 44 zawodników powołanych przez amerykańskiego trenera Brada Arborna, aż 17 jest z Wrocławia. Nasza reprezentacja rozegra dwa mecze. W sobotę, 22. lipca, z Francuzami, a dwa później o trzecie miejsce lub finał z kimś z pary USA – Niemcy. Amerykanie nie przyślą oczywiście najlepszych zawodników z NFL. Będzie to reprezentacja amatorska, która na trzech ostatnich mistrzostwach świata zdobywała za każdym razem złoty medal.
Żeby jednak natchnąć Cię pozytywnie, poniżej podsyłam urywki z wygranego dwa lata temu meczu biało-czerwonych z Belgią. Od tamtego czasu kadra grała jeszcze tylko raz – z Rosją – i też wygrała ?
Zasady gry:
Wiele osób uważa, że to gra podobna do rugby. Tymczasem są to dyscypliny, które różnią się praktycznie wszystkich. Przede wszystkim w futbolu amerykańskim można podawać piłkę do przodu, sama piłka jest mniejsza, a zawodnicy ubrani w kaski i ochraniacze. Inna jest także liczba graczy na boisku. W futbolu obie drużyny mogą wystawić po 11 zawodników. Można wymieniać każdego zawodnika dowolną liczbę razy, jeśli pozwala na to czas w przerwach między akcjami. Fakt ten sprawia, że niemal wszyscy z 46 aktywnych sportowców wystawionych do konkretnego meczu mają szansę w nim zagrać. Zawodnicy zwykle specjalizują się w określonych elementach gry i w razie potrzeby mogą być wykorzystani w jednej z trzech formacji: ataku, obrony lub formacji specjalnej. Mecz składa się z czterech 15-minutowych kwart. Po niektórych akcjach zegar może być zatrzymany, co może znacznie wydłużyć cały mecz nawet do ponad 3 godzin.
Informacje o turnieju:
- Bilety: 20/30 zł
- TV: Polsat Sport
13:00 mecz o 3. miejsce
19:00 finał - Dni rozgrywania dyscypliny: 22 i 24 lipca
25. lipca – korfball
Hegemonami tej gry są Holendrzy. Na 10 edycji mistrzostw świata, wygrywali 9 razy. Za każdym razem w finale spotykali się z Belgami. To właśnie Belgowie jeden jedyny raz odebrali im złote medale. Było to w 1991 roku. Od 1999 roku do tego najważniejszego turnieju (organizowanego raz na 4 lata) kwalifikują się także Polacy. Do tej pory nie udało się naszej korfballowej reprezentacji ani razu awansować do ćwierćfinałów, która zajmowała ostatecznie miejsca między 9. a 14.
Zasady gry:
- Korfball to jedyna na świecie gra koedukacyjna, w której w jednej drużynie grają mężczyźni i kobiety (co prawda mieszane drużyny są także we frisbee, ale w latających dyskach podstawowymi rozgrywkami są męskie lub żeńskie, a w korfballu tylko i wyłącznie mieszane).
- Zespół składa się z ośmiu osób: czterech mężczyzn i czterech kobiet. Dwie pary z każdej drużyny rozpoczynają grę w strefie obrony, a dwie pary w strefie ataku.
- Boisko o wymiarach do piłki ręcznej, podzielone jest na dwie połowy.
- Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza bez tablicy umocowanego na 3,5 metrowym słupie.
- Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje „zmiana” podczas, której zawodnicy zamieniają się strefami (połowami boiska) i z obrońców stają się atakującymi, zaś atakujący stają się obrońcami.
- Gra jest bezkontaktowa.
- Nie dozwolone jest przepychanie, a nawet wyrywanie piłki z rąk przeciwnika.
- Nie wolno przemieszczać się z piłką, ani kozłować.
Informacje o turnieju:
Bilety: 20 zł
TV: od 17:00 Polsat Sport Extra
Dni rozgrywania dyscypliny:
21-23.07 – eliminacje
24.07 – półfinały
25.07 – mecze o medale
26. lipca – akrobatyka sportowa i skoki na trampolinie
Co prawda skoki na trampolinie są już w programie igrzysk olimpijskich od 2000 roku, ale tylko indywidualnie. We Wrocławiu, w Hali Stulecia, będzie można zobaczyć popisy synchroniczne oraz tzw. double-mini.
W programie igrzysk nie ma natomiast akrobatyki sportowej. A to bardzo widowiskowa dyscyplina! Pamiętacie pierwszą edycję „Mam talent”? Zwyciężyli wtedy dwaj gimnastycy z grupy Melkart Ball, którzy zachwycili niesamowitymi pokazami akrobatycznymi. Podczas World Games rywalizować w tej dyscyplinie będą kobiece trójki oraz męski czwórki. Możesz więc spodziewać się jeszcze większych kombinacji niż w przypadku wspomnianego wyżej duetu.
A teraz zobacz czego możesz się spodziewać. Niektóre figury są wręcz niesamowite!
Informacje o turnieju:
- Bilety: 20 zł
- TV: od 18:00 Polsat Sport
- Dni rozgrywania dyscypliny: 21-26 lipca
27. lipca – narty wodne
Dyscyplina która wzbudza moje wielkie zainteresowanie. Kojarzona zwykle ze słonecznymi plażami z amerykańskich filmów i seriali, ale przez zapaleńców doprowadzona do wysokiego poziomu artyzmu. To może być jedna z najefektowniejszych dyscyplin World Games!
W programie 4 dyscypliny: ewolucje, wakeboard, slalom oraz skok i 3 dni oglądania wodnych popisów akrobatycznych. Przedstawiam więc pełny terminarz, aby nic Ci nie umknęło!
25. lipca
11:45 eliminacje ewolucje kobiet
12:45 eliminacje ewolucje mężczyzn
14:30 półfinały wakeboard kobiet
16:00 ćwierćfinały wakeboard mężczyzn
26. lipca
14:45 finał slalom kobiet
15:30 finał slalom mężczyzn
17:00 finał ewolucje kobiet
17:45 finał ewolucje mężczyzn
27. lipca
9:00 półfinały wakeboard mężczyzn
10:45 finał wakeboard kobiet
11:30 finał wakeboard mężczyzn
12:45 finał skok kobiet
13:30 finał skok mężczyzn
Informacje o turnieju:
- Bilety: za darmo
- TV: wakeboard od 9:00 Polsat Sport Extra
- Dni rozgrywania dyscypliny: 25-27 lipca
28. lipca – hokej na wrotkach
Jedyna z proponowanych przeze mnie dyscyplin, która rozgrywana będzie poza Wrocławiem. Areną rywalizacji hokeja na wrotkach będzie hala Centrum Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Mimo to warto się tam wybrać. Na turniej do Polski przyjedzie najlepszych siedem drużyn podczas zeszłorocznych mistrzostw świata i Polska. Mistrzami są Czesi, a na podium stanęli jeszcze Włosi i Amerykanie. Nie oznacza to jednak, że nasi będą przysłowiowymi „chłopcami do bicia”. W tych mistrzostwach przegrali tylko jeden mecz i zajęli wysokie 9. miejsce. Zawodnicy do hokeja na rolkach rekrutują się spośród hokeistów na lodzie, np. Michał Elżbieciak, najskuteczniejszy bramkarz wspomnianych mistrzostwach świata (puścił tylko jedna bramkę), jest zawodnikiem Naprzodu Janów. Jego koledzy z reprezentacji też są zawodnikami naszych klubów Polskiej Ligi Hokejowej oraz I ligi.
Zasady gry:
- Mecz trwa 2×20 minut z 5-minutową przerwą.
- Do gry służy gumowy krążek lub piłka.
- Powierzchnia do gry może być drewniana, asfaltowa lub betonowa, byleby nie była śliska.
- W odróżnieniu od hokeja na lodzie krążek można kopać, ale gole strzelone w ten sposób nie są uznawane.
- Nie ma także spalonych.
- Gracze nie mogą się ze sobą zderzać – kontakt fizyczny między zawodnikami jest zabroniony.
- Na boisku drużyny składają się z pięciu zawodników – czterech w polu i bramkarz.
Informacje o turnieju:
Bilety: 20 zł
TV: od 14:00 Polsat Sport Extra
Dni rozgrywania dyscypliny:
25-27.07 – eliminacje grupowe
28.07 – półfinały
29.07 – mecze o medale
29. lipca – piłka ręczna plażowa
Jak pewnie zauważyłeś z poprzednich moich tekstów, jestem wielkim fanem piłki ręcznej. Dlatego podczas World Games nie mogę nie zaproponować Ci właśnie piłki ręcznej, tyle że w odmianie plażowej. Tym bardziej, że jest tutaj spora szansa na medal ?
Z punktu widzenia polskiego kibica bardziej będzie Cię interesował turniej żeński. Nasze reprezentantki świetnie spisały się na zakończonych niedawno mistrzostwach Europy, podczas których zdobyły srebrny medal! Oto droga naszych reprezentantek po kolejny medal:
26.07; 10:40 Polska – Tajwan, 16:40 Polska – Brazylia
27.07; 11:40 Polska – Australia
28.07 – ćwierćfinały i półfinały
29.07 – mecze o medale
Zasady gry:
- boisko ma długość 27 m i szerokość 12 m, natomiast pole gry 15 m długości i 12 szerokości.
- Różnica wynika z wielkości pola bramkowego, do którego zawodnicy z pola nie mają wstępu.
- Podobnie jak w przypadku odmiany halowej, atakujący może wybić się sprzed linii w kierunku bramki.
- Drużyny na boisku składają się z czterech graczy – trzech w polu i jednego bramkarza.
- Zawodnik nie może trzymać piłki dłużej niż 3 sekundy. Trzeba ją podać dalej po wykonaniu maksymalnie trzech kroków.
- Piłki nie może też podnieść gracz, który dotykał jej ostatni.
- Mecz składa się z dwóch połów po 10 minut każda.
- Za zdobycie „zwykłej bramki” otrzymuje się 1 punkt, natomiast za „spektakularną”, strzeloną np. z wyskoku, 2 punkty.
- Za każdą wygraną połowę drużyna dostaje 1 punkt meczowy. To, ile ich zdobędzie zadecyduje o wygranej. Jeśli po drugiej połowie zwycięzca nie zostanie wyłoniony, stosuje się rzuty sam na sam z bramkarzem.
Podczas meczów piłki ręcznej plażowej są emocje, sportowe fajerwerki i zabawa. Zobacz sam!
Informacje o turnieju:
- Bilety: 20 zł
- TV: finały od 15:30 Polsat Sport News
- Dni rozgrywania dyscypliny: 26-29 lipca
30. lipca – kajak polo
Kolejna dyscyplina zespołowa, która ma szansę podbić moje serce. Do tej pory w ogóle nie zdawałem sobie sprawy, że taka dyscyplina istnieje, ale gdy zobaczyłem jak się w nią gra, jakie emocje niesie, od razu zamówiłem bilety! Jest to połączenie piłki wodnej z piłką ręczną. Dodaj do tego kajak i w wodzie się zagotuje! Ubiegłoroczny finał mistrzostwach świata Włochy – Francja we Włoszech to było istne szaleństwo!
Polacy też umieją grać w kajak polo. Rok temu na MŚ męska drużyna zajęła 12. miejsce na 24 zespoły, a żeńska – 9. na 18.
Zasady gry:
- Mecz kajak polo trwa 20 minut (2 połowy po 10 minut i 3-minutowa przerwa).
- Zawodnicy poruszają się na krótkich i zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika.
- Piłkę można rzucać rękami lub odbijać specjalnym do tego celu wiosłem.
- W kajak polo nie ma stałego bramkarza. Jego funkcje pełni gracz znajdujący się najbliżej bramki.
- Przepisy kajak polo pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, ale pod warunkiem ze zawodnik nie jest akurat bramkarzem.
- Bramka zawieszona jest 2 metry nad lustrem wody. Jej wymiary to 1 metr na 1,5 metra. (na podstawie www.kspowiśle.pl)
Informacje o turnieju:
- Bilety: na finały niedostępne, karnet na 3 dni – 40 zł
- TV: finały od 15:30 Polsat Sport Extra
- Dni rozgrywania dyscypliny: 28-30 lipca